Mennyi folyadékra van szükségem? - Magyar Ásványvíz Szövetség és Terméktanács: Mennyi folyadékra van szükségem
A víz lételemünk, elválaszthatatlanok vagyunk tőle, hiszen víz nélkül nincs élet. Az emberi szervezetnek átlagosan 60-65 % -a víz, amely részben a sejten belül, részben a sejten kívül helyezkedik el.
Az életkor előre haladtával a víz aránya csökken. A csecsemő szervezete 80%, a felnőtté már csak 60%, az idős szervezet pedig mindössze 50%-ban tartalmaz vizet. Ennek a csökkent vízmennyiségnek kell ellátnia folyadékkal testünk minden részét.
Éppen ezért a víznek különleges szerepe van az élő szervezetben:
- biztosítja a vérkeringést, a vér ozmózisos nyomását;
- a szükséges tápanyagok oldását, felszívódását, szállítását;
- befolyása van a vér sav-bázis egyensúlyára;
- hő szabályozó szerepével biztosítja a közel állandó belső hőmérsékletét
A felnőtt emberi szervezetnek 2-2,5 liter folyadék felvételére van szüksége naponta. Ezt a vízigényt táplálékkal és közvetlen folyadékfelvétellel fedezi. A szervezet vízkészletének állandóságát egyrészt a vízfelvételre serkentő szomjúságérzés, másrészt a vízkonzerválást széles határok között biztosító veseműködés teszi lehetővé.
Napi 1400 liter víz folyik át agyunkon és 2000 liter víz mossa át vesénket. Az emberi szervezet azonban igen takarékosan bánik vízkészletével, hiszen naponta mindössze kb. 2,4 litert választ ki.
Szervezetünk vízháztartását idegi és hormonális mechanizmusok szabályozzák. A napi vízleadás és vízfelvétel mérlegének mindkét oldalán átlagosan 2,4 liter szerepel: ennyi víz távozik a szervezetünkből a verejtékezés, a légzés, a kiválasztás és az emésztés folyamán, amit pótolnunk kell. Napi folyadékszükségletünk kevesebb mint felét a táplálékokkal, másik részét víz formájában vesszük magunkhoz.
Az egészséges ember vízháztartása egyensúlyban van, ha a napi vízfelvétel és veszteség mennyisége megegyezik.
Felnőtt emberi szervezet vízmérlege
Vízfelvétel ( ml ) Vízveszteség ( ml )
Folyékony élelmiszer 1200 Vízelet 1000-1400
Szilárd élelmiszer 500-1000 Párolgás a bőrön át 500
Oxidációból származó víz 300-400 Párolgás a tüdőn át 300-500
Széklet 200
Összesen: 2000-2600 Összesen: 2000-2600
Az elfogyasztott víz bejárja az egész szervezetet. Az emésztőrendszerből felszívódik a vérbe, majd az egész szervezetben szétáramlik és a különböző szervekben és szövetekben átmenetileg tárolódik, ahol leadja a benne oldott anyagokat. A bennük oldott anyagok révén ekkor érvényesül az ásványvizek hatása. A szervezeten belüli körforgása során a víz az anyagcseretermékeket is felveszi és tovább viszi, méregtelenítve ezzel a szervezetet.
A szomjúságérzés ingerét váltja ki a fokozott vízveszteség, melynek előidézője lehet pl. hányás, hasmenés, izzadás; a fokozott konyhasó bevitel. Ha az emberi test víztartalma jelentősen lecsökken, komoly tüneteket okoz.
Az emberi szervezet vízhiányának tünetei
Vízveszteség (%)
Tünete:
0,5 szomjúságérzet
3 szomjúságérzet növekedés,nyálelválasztás csökkenés
5 szívverés élénkülés, fáradság, gyengeségérzet
10 test működés, szellemi tevékenység zavara
15-20 halál
Aki folyamatos idő- és teljesítménykényszer alatt dolgozik, él, annak bizony törődnie kell saját szervezetének 'karbantartásával', szellemi és fizikai erejének regenerálásával. A szervezet vészjelzéseit nem vesszük komolyan, s csak akkor gondolunk az egészségre, amikor már orvosi beavatkozás nélkül nem vagyunk képesek azt helyreállítani.Mondjuk, hogy két végén égetjük a gyertyát, de valójában nem gondoljuk végig, hogy, mint autónknak, testünknek is szüksége van megfelelő 'üzemanyagra', rendszeres 'műszaki ellenőrzésre', a kenőanyagok és folyadékok cseréjére, feltöltésére, a motor tisztítására.
Nem mindegy tehát, hogy mit és mennyit iszunk. Természetesen ásványvizet. De miért és hogyan? A tiszta eredetű, természetes ásványvíz a biológiai vízigény kielégítésére a legalkalmasabb. Az ásványvíz jó ízű, kiváló szomjoltó, s emellett számos, táplálkozásfiziológiailag fontos ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz, a szervezet számára könnyen feldolgozható és beépíthető formában.
Az ivás több, mint szomjoltás. Kortyonként igyunk, élvezve az elfogyasztott természetes ásványvíz minden cseppjét!
Aki ásványvízzel oltja szomját, annak nem kell aggódnia alakjáért: a természetes ásványvíz kalóriamentes.
Nézzünk meg ebből a szempontból néhány egyéb italféleséget:
1 pohár (0,2 l) pezsgő 166 kcal/694 kJ
1 pohár tej (3,5 %) 160 kcal/669 kJ
1 pohár (0,2 l) fehérbor 159 kcal/660 kJ
1 pohár (0,33 l) sör 142 kcal/593 kJ
1 pohár (0,25 l) narancslé 123 kcal/512 kJ
1 pohár (3 cl) konyak 75 kcal/308 kJ
1 pohár paradicsomlé 42 kcal/177 kJ
Gondoskodjunk rendszeres folyadékfelvételről:
- Ne várjuk meg amíg a szervezet szomjúságot jelez
- Módszeresen alakítsuk ki ivási szokásainkat
- Ügyeljünk a szilárd és folyékony táplálékok arányára
- Napi tevékenységünkben tartsunk hosszabb-rövidebb pihenőket, ezeket használjuk fel egy-egy frissítő pohár víz elfogyasztására
- Esténként tartsunk számvetést, hogy mennyi folyadékot vettünk magunkhoz
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal* tudományos válasza arra a kérdésre, hogy mennyi vízre van szüksége az emberi szervezetnek
Az európai szakértők ajánlása szerint a kamaszok (a 14 évesnél idősebbek), a felnőttek és az idősek fogyasszanak legalább 2,5 liter (férfiak) illetve 2 liter (nők) vizet naponta, átlagos hőmérséklet és átlagos fizikai aktivitás mellett.
Ez a vízmennyiség különböző élelmiszerekből és italokból származhat.
Mivel az élelmiszerek víztartalma a vízbevitelnek átlagosan a 20 %-át jelenti, ezért a kamaszoknak, a felnőtteknek és az időseknek férfiak esetében 2 liter, nők esetében 1,6 liter vizet kell fogyasztaniuk naponta italokból, beleértve a csapvizet és a palackozott vizet.
Az Európai Bizottságtól érkezett kérés alapján az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) összehívott egy huszonegy táplálkozási és egészségügyi szakértőből álló bizottságot, hogy tudományos véleményt fogalmazzanak meg a víz dietetikai referencia-értékeiről.
A 138 cikken alapuló tudományos összegzést 2010. március 26-án hozta nyilvánosságra az EFSA Diétás Termékek, Táplálkozás és Allergia Bizottsága. Lásd: EFSA Journal 2010; 8(3):1459 (48 pages).
További információ: http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/scdoc/1459.htm
Az EFSA eredményeit az alábbiak szerint lehet összegezni:
- A víz létfontosságú szerepet játszik az élet és az egészség szempontjából
- A víz kulcsfontosságú a testünk helyes működésében
- A vízfogyasztásnak ellensúlyoznia kell a vízveszteséget
A megfelelő vízfogyasztás függ az alábbiaktól:
- Egyének illetve korcsoportok (a megfigyelt vízbevitelt az egyes népességcsoportoknál a kívánatos vizeletsűrűségi és a felhasznált energiamennyiségi értékekkel összhangban kell vizsgálni)
- Környezeti tényezők (mint hőmérséklet és páratartalom)
- Energiafelhasználás (1 ml/kcal)
A különböző népességcsoportok esetében megfelelő vízbeviteli értékeket az alábbi táblázat mutatja. Az értékek, amelyeket a Bizottság megállapított, magukban foglalják:
- az italokból származó vizet, beleértve a csapvizet és a palackozott vizet
- az élelmiszerek nedvességtartalmából származó vizet
Ezek az értékek átlagos környezeti hőmérséklet és átlagos fizikai aktivitási szint mellett érvényesek. Extrém hőmérsékleti körülmények illetve extrém fizikai erőfeszítés esetén a vízveszteség akár 8 liter is lehet naponta, ezt figyelembe véve kell a vizet visszapótolni.
Férfiak
Nők
Népesség-csoportok
Ajánlott vízbevitel
(ml/kg/nap)
Az EFSA Diétás Termékek, Táplálkozás és Allergia Bizottsága megjegyzései
< 6 hónapos
100 – 190
Az emberi tejből származó vízmennyiség, a kizárólag szoptatott csecsemők esetében
Ajánlott vízbevitel
(ml/nap)
6-12 hónapos
800 – 1000
Megfigyelt vízbevitel az emberi tejből illetve a tipikus hozzátápláló élelmiszerekből
1-2 éves
1100 – 1200
Interpolációval számítva, mivel megfigyelési adatok nem állnak rendelkezésre
2-3 éves
1300
A megfelelő vízbevitel gyermekek esetében a megfigyelt vízbevitelből számítható, korrigálva a kívánatos víz-energia arányszámmal és az egyéni sajátosságokkal
4-8 éves
1600
A megfelelő vízbevitel gyermekek esetében a megfigyelt vízbevitelből számítható, korrigálva a kívánatos víz-energia arányszámmal és az egyéni sajátosságokkal
9-13 éves
2100
1900
A megfelelő vízbevitel gyermekek esetében a megfigyelt vízbevitelből számítható, korrigálva a kívánatos víz-energia arányszámmal és az egyéni sajátosságokkal
Kamaszok (14 évtől) és felnőttek
2500
2000
A Bizottság szerint a felnőttekről rendelkezésre álló adatok alapján meghatározható a megfelelő vízbevitel mennyisége, és ezt a megfigyelt beviteli értékekkel illetve a kívánatos vizeletsűrűségi adatokkal összhangban kell megállapítani
2300
Terhes nők: a Bizottság nem talált adatokat a szokásos vízfogyasztásra, ezért a nem terhes nőknél meghatározott 2000 ml/nap értéket javasolja megnövelni 300 ml/nap értékkel a megnövekedett energiafelhasználás miatt
2700
Szoptató nők: a Bizottság a szokásos vízadagon kívül további 700 ml/nap vízfogyasztást javasol az azonos korú nem szoptató nők adataihoz képest
Idősek (75 évtől)
2500
2000
A Bizottság ugyanakkora mennyiséget javasol az idősebbek esetében, mint a fiatalabbaknál, mivel mind a vesefunkció, mind a szomjúságérzet csökken idősebb korban
* Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) az Európai Unió kockázatkezelésének alapköve az élelmiszerek és a táplálkozás biztonsága területén, amely önálló tudományos szakvéleménnyel támogatja a nemzeti hatóságokat és résztvevőit.
- Google Eszköztárral küldve"
A víz lételemünk, elválaszthatatlanok vagyunk tőle, hiszen víz nélkül nincs élet. Az emberi szervezetnek átlagosan 60-65 % -a víz, amely részben a sejten belül, részben a sejten kívül helyezkedik el.
Az életkor előre haladtával a víz aránya csökken. A csecsemő szervezete 80%, a felnőtté már csak 60%, az idős szervezet pedig mindössze 50%-ban tartalmaz vizet. Ennek a csökkent vízmennyiségnek kell ellátnia folyadékkal testünk minden részét.
Éppen ezért a víznek különleges szerepe van az élő szervezetben:
- biztosítja a vérkeringést, a vér ozmózisos nyomását;
- a szükséges tápanyagok oldását, felszívódását, szállítását;
- befolyása van a vér sav-bázis egyensúlyára;
- hő szabályozó szerepével biztosítja a közel állandó belső hőmérsékletét
A felnőtt emberi szervezetnek 2-2,5 liter folyadék felvételére van szüksége naponta. Ezt a vízigényt táplálékkal és közvetlen folyadékfelvétellel fedezi. A szervezet vízkészletének állandóságát egyrészt a vízfelvételre serkentő szomjúságérzés, másrészt a vízkonzerválást széles határok között biztosító veseműködés teszi lehetővé.
Napi 1400 liter víz folyik át agyunkon és 2000 liter víz mossa át vesénket. Az emberi szervezet azonban igen takarékosan bánik vízkészletével, hiszen naponta mindössze kb. 2,4 litert választ ki.
Szervezetünk vízháztartását idegi és hormonális mechanizmusok szabályozzák. A napi vízleadás és vízfelvétel mérlegének mindkét oldalán átlagosan 2,4 liter szerepel: ennyi víz távozik a szervezetünkből a verejtékezés, a légzés, a kiválasztás és az emésztés folyamán, amit pótolnunk kell. Napi folyadékszükségletünk kevesebb mint felét a táplálékokkal, másik részét víz formájában vesszük magunkhoz.
Az egészséges ember vízháztartása egyensúlyban van, ha a napi vízfelvétel és veszteség mennyisége megegyezik.
Felnőtt emberi szervezet vízmérlege
Vízfelvétel ( ml ) Vízveszteség ( ml )
Folyékony élelmiszer 1200 Vízelet 1000-1400
Szilárd élelmiszer 500-1000 Párolgás a bőrön át 500
Oxidációból származó víz 300-400 Párolgás a tüdőn át 300-500
Széklet 200
Összesen: 2000-2600 Összesen: 2000-2600
Az elfogyasztott víz bejárja az egész szervezetet. Az emésztőrendszerből felszívódik a vérbe, majd az egész szervezetben szétáramlik és a különböző szervekben és szövetekben átmenetileg tárolódik, ahol leadja a benne oldott anyagokat. A bennük oldott anyagok révén ekkor érvényesül az ásványvizek hatása. A szervezeten belüli körforgása során a víz az anyagcseretermékeket is felveszi és tovább viszi, méregtelenítve ezzel a szervezetet.
A szomjúságérzés ingerét váltja ki a fokozott vízveszteség, melynek előidézője lehet pl. hányás, hasmenés, izzadás; a fokozott konyhasó bevitel. Ha az emberi test víztartalma jelentősen lecsökken, komoly tüneteket okoz.
Az emberi szervezet vízhiányának tünetei
Vízveszteség (%)
Tünete:
0,5 szomjúságérzet
3 szomjúságérzet növekedés,nyálelválasztás csökkenés
5 szívverés élénkülés, fáradság, gyengeségérzet
10 test működés, szellemi tevékenység zavara
15-20 halál
Aki folyamatos idő- és teljesítménykényszer alatt dolgozik, él, annak bizony törődnie kell saját szervezetének 'karbantartásával', szellemi és fizikai erejének regenerálásával. A szervezet vészjelzéseit nem vesszük komolyan, s csak akkor gondolunk az egészségre, amikor már orvosi beavatkozás nélkül nem vagyunk képesek azt helyreállítani.Mondjuk, hogy két végén égetjük a gyertyát, de valójában nem gondoljuk végig, hogy, mint autónknak, testünknek is szüksége van megfelelő 'üzemanyagra', rendszeres 'műszaki ellenőrzésre', a kenőanyagok és folyadékok cseréjére, feltöltésére, a motor tisztítására.
Nem mindegy tehát, hogy mit és mennyit iszunk. Természetesen ásványvizet. De miért és hogyan? A tiszta eredetű, természetes ásványvíz a biológiai vízigény kielégítésére a legalkalmasabb. Az ásványvíz jó ízű, kiváló szomjoltó, s emellett számos, táplálkozásfiziológiailag fontos ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz, a szervezet számára könnyen feldolgozható és beépíthető formában.
Az ivás több, mint szomjoltás. Kortyonként igyunk, élvezve az elfogyasztott természetes ásványvíz minden cseppjét!
Aki ásványvízzel oltja szomját, annak nem kell aggódnia alakjáért: a természetes ásványvíz kalóriamentes.
Nézzünk meg ebből a szempontból néhány egyéb italféleséget:
1 pohár (0,2 l) pezsgő 166 kcal/694 kJ
1 pohár tej (3,5 %) 160 kcal/669 kJ
1 pohár (0,2 l) fehérbor 159 kcal/660 kJ
1 pohár (0,33 l) sör 142 kcal/593 kJ
1 pohár (0,25 l) narancslé 123 kcal/512 kJ
1 pohár (3 cl) konyak 75 kcal/308 kJ
1 pohár paradicsomlé 42 kcal/177 kJ
Gondoskodjunk rendszeres folyadékfelvételről:
- Ne várjuk meg amíg a szervezet szomjúságot jelez
- Módszeresen alakítsuk ki ivási szokásainkat
- Ügyeljünk a szilárd és folyékony táplálékok arányára
- Napi tevékenységünkben tartsunk hosszabb-rövidebb pihenőket, ezeket használjuk fel egy-egy frissítő pohár víz elfogyasztására
- Esténként tartsunk számvetést, hogy mennyi folyadékot vettünk magunkhoz
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal* tudományos válasza arra a kérdésre, hogy mennyi vízre van szüksége az emberi szervezetnek
Az európai szakértők ajánlása szerint a kamaszok (a 14 évesnél idősebbek), a felnőttek és az idősek fogyasszanak legalább 2,5 liter (férfiak) illetve 2 liter (nők) vizet naponta, átlagos hőmérséklet és átlagos fizikai aktivitás mellett.
Ez a vízmennyiség különböző élelmiszerekből és italokból származhat.
Mivel az élelmiszerek víztartalma a vízbevitelnek átlagosan a 20 %-át jelenti, ezért a kamaszoknak, a felnőtteknek és az időseknek férfiak esetében 2 liter, nők esetében 1,6 liter vizet kell fogyasztaniuk naponta italokból, beleértve a csapvizet és a palackozott vizet.
Az Európai Bizottságtól érkezett kérés alapján az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) összehívott egy huszonegy táplálkozási és egészségügyi szakértőből álló bizottságot, hogy tudományos véleményt fogalmazzanak meg a víz dietetikai referencia-értékeiről.
A 138 cikken alapuló tudományos összegzést 2010. március 26-án hozta nyilvánosságra az EFSA Diétás Termékek, Táplálkozás és Allergia Bizottsága. Lásd: EFSA Journal 2010; 8(3):1459 (48 pages).
További információ: http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/scdoc/1459.htm
Az EFSA eredményeit az alábbiak szerint lehet összegezni:
- A víz létfontosságú szerepet játszik az élet és az egészség szempontjából
- A víz kulcsfontosságú a testünk helyes működésében
- A vízfogyasztásnak ellensúlyoznia kell a vízveszteséget
A megfelelő vízfogyasztás függ az alábbiaktól:
- Egyének illetve korcsoportok (a megfigyelt vízbevitelt az egyes népességcsoportoknál a kívánatos vizeletsűrűségi és a felhasznált energiamennyiségi értékekkel összhangban kell vizsgálni)
- Környezeti tényezők (mint hőmérséklet és páratartalom)
- Energiafelhasználás (1 ml/kcal)
A különböző népességcsoportok esetében megfelelő vízbeviteli értékeket az alábbi táblázat mutatja. Az értékek, amelyeket a Bizottság megállapított, magukban foglalják:
- az italokból származó vizet, beleértve a csapvizet és a palackozott vizet
- az élelmiszerek nedvességtartalmából származó vizet
Ezek az értékek átlagos környezeti hőmérséklet és átlagos fizikai aktivitási szint mellett érvényesek. Extrém hőmérsékleti körülmények illetve extrém fizikai erőfeszítés esetén a vízveszteség akár 8 liter is lehet naponta, ezt figyelembe véve kell a vizet visszapótolni.
Férfiak
Nők
Népesség-csoportok
Ajánlott vízbevitel
(ml/kg/nap)
Az EFSA Diétás Termékek, Táplálkozás és Allergia Bizottsága megjegyzései
< 6 hónapos
100 – 190
Az emberi tejből származó vízmennyiség, a kizárólag szoptatott csecsemők esetében
Ajánlott vízbevitel
(ml/nap)
6-12 hónapos
800 – 1000
Megfigyelt vízbevitel az emberi tejből illetve a tipikus hozzátápláló élelmiszerekből
1-2 éves
1100 – 1200
Interpolációval számítva, mivel megfigyelési adatok nem állnak rendelkezésre
2-3 éves
1300
A megfelelő vízbevitel gyermekek esetében a megfigyelt vízbevitelből számítható, korrigálva a kívánatos víz-energia arányszámmal és az egyéni sajátosságokkal
4-8 éves
1600
A megfelelő vízbevitel gyermekek esetében a megfigyelt vízbevitelből számítható, korrigálva a kívánatos víz-energia arányszámmal és az egyéni sajátosságokkal
9-13 éves
2100
1900
A megfelelő vízbevitel gyermekek esetében a megfigyelt vízbevitelből számítható, korrigálva a kívánatos víz-energia arányszámmal és az egyéni sajátosságokkal
Kamaszok (14 évtől) és felnőttek
2500
2000
A Bizottság szerint a felnőttekről rendelkezésre álló adatok alapján meghatározható a megfelelő vízbevitel mennyisége, és ezt a megfigyelt beviteli értékekkel illetve a kívánatos vizeletsűrűségi adatokkal összhangban kell megállapítani
2300
Terhes nők: a Bizottság nem talált adatokat a szokásos vízfogyasztásra, ezért a nem terhes nőknél meghatározott 2000 ml/nap értéket javasolja megnövelni 300 ml/nap értékkel a megnövekedett energiafelhasználás miatt
2700
Szoptató nők: a Bizottság a szokásos vízadagon kívül további 700 ml/nap vízfogyasztást javasol az azonos korú nem szoptató nők adataihoz képest
Idősek (75 évtől)
2500
2000
A Bizottság ugyanakkora mennyiséget javasol az idősebbek esetében, mint a fiatalabbaknál, mivel mind a vesefunkció, mind a szomjúságérzet csökken idősebb korban
* Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) az Európai Unió kockázatkezelésének alapköve az élelmiszerek és a táplálkozás biztonsága területén, amely önálló tudományos szakvéleménnyel támogatja a nemzeti hatóságokat és résztvevőit.
- Google Eszköztárral küldve"
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése