2012. március 31., szombat

Máriatövis - www.nepgyogyaszat.hu

Máriatövis - www.nepgyogyaszat.hu

Máriatövis PDF Nyomtatás E-mail
Image
Mediterrán vidékről (Dél-Európa, Délnyugat-Ázsia) származó kultúrnövény. Magyarországon termesztik. Egy éves vagy áttelelő 1-1,5 m magas növény. Hajtása a tenyészidő feléig tőrózsás. Fénylő levelei fehéren pettyezettek, márványozottak, szélük öblösen hasogatott, élük tüskés. A fészekvirágzat a szár csúcsán helyezkedik el, 5-8 cm átmérőjű. A fészket nagy, szúrós hegyű fészekpikkelyek borítják. A lila csövesvirágok a sárgásfehér pelyvaszőrökkel fedett virágzati vackor alsó részében találhatóak. A termés ék alakú, barna színű, fehéresen csíkolt, fényes, bóbitás kaszattermés.
Gyógyhatású részei
Mag, levél
Alkalmazása

A szilimarin és vegyületei antioxidánsként védik a májat. Szabadgyök-megkötőkként képesek a különböző mérgek (pl. a gyilkos galócában található alfa-amanitin és falloidin), a nehézfémek (ólom, higany) és az alkohol májkárosító hatását kivédeni. Fokozza a májsejtekben a ribonukleinsav, ill. a fehérjeszintézist is.

Az őszbogácsnak is nevezett növény Európában rendkívül népszerű étvágygerjesztő, emésztést elősegítő, a máj működését fokozó, epehajtó hatású népi orvosság. Egyik fő hatóanyaga, a flavonoid szilimarin, közvetlenül a májsejtekre hat. (A P-vitaminként is ismert flavonoidok, növényekben előforduló vegyületek, amelyek általában a C-vitaminnal együtt fejtik ki a hatásukat.)
A máj az emberi szervezet legnagyobb mirigyszerve, amely több létfontosságú anyagot szintetizál, termeli az epét, raktározó funkciót tölt be, továbbá részt vesz a szervezet méregtelenítő folyamataiban, a zsír- és koleszterinanyagcserében, valamint szabályozza a vérképzést és a véralvadást.
A máj betegségei vírusos eredetű gyulladásos, vagy toxikus-metabolikus eredetű bajok lehetnek. A vírusfertőzéseket illetően az orvostudomány a megelőzésre (védőoltásokkal), a későbbiekben pedig a kialakuló következményes tünetek (például májelégtelenség) enyhítésére szorítkozik. A toxikus eredetű májbetegségek (hepatózisok) kezelése főként a károsító anyag(ok) felismerésére és eltávolítására irányul. Idesorolható az alkohol és számos modern szintetikus gyógyszer is.
A májproblémák fitoterápiával való kezelése évszázados múltra tekint vissza. Az egyik legismertebb májvédő növény, a máriatövis hatásosságáról már Dioszkoridész és Plinius is említést tesz műveiben, de megtalálható a középkori füveskönyvekben és Melius Juhász Péter magyar nyelvű Herbáriumában (1578) is. Számos növény hatásosságát modern klinikai vizsgálatokkal is sikerült igazolni.
A májvédő hatású növények közül alighanem a már említett máriatövis (Silybum marianum) a legfontosabb. Régebben a levelei szolgáltatták a drogot (Cardui mariani folium), napjainkban inkább az érett terméseket (Cardui mariani fructus) használják. A máriatövismagról pozitív E-monográfia készült, szerepel a Német Gyógyszerkönyvben is. Legfontosabb hatóanyagai a flavonoglikánok (általános májvédőnek tekinthető a három alkotórészből álló szilmarinkomplex), de keserűanyagot és zsíros olajat (linolsavat és olajsavat) is tartalmaz. Hatóanyagkomplexe serkenti a sejtmag DNS polimerázának működését, ezáltal a májsejtek szintézisét és regenerációját, stabilizálja a májsejtek membránját, valamint szabadgyök-fogó hatása is van. Általános májvédő hatása miatt egyaránt használható vírusos és toxikus eredetű májproblémák (alkohol, bizonyos gyógyszerek, vegyszerek, valamint galócák okozta mérgezések) kezelésére, azokban az esetekben is, amikor a károsító faktor (például létfontosságú gyógyszer) nem hagyható el. Súlyosabb esetekben készítmények (tabletták, kapszulák, injekciók, infúziók) formájában adható, azonban máj eredetű diszpepsziás panaszoknál vagy megelőzési célzattal a magokból vizes kivonat (tea) is készíthető. Adagolása: egy teáskanálnyi termést vagy levelet 1/4 l forró vízzel leöntünk, tíz percig áztatjuk, majd leszűrjük. A teát melegen kell elfogyasztani, reggel éhgyomorra, délben ebéd előtt, majd lefekvés előtt egy-egy csészével. Mellékhatások nem ismeretesek.
Ha a máj bajban van. Vírusos májgyulladások
A hepatitisz elleni védőoltások divatját éljük. Egyre többet hallunk a fertőző májgyulladásról és arról, hogy némelyik közülük akár egész életre is kiható szövődményekkel, az élettartam rövidülésével járhat. Lássuk, milyen vírusok és pontosan mit is okozhatnak. Szervezetünk fő méregtelenítő szerve a máj. Napjainkban egyre többet beszélnek a máj fertőzéses eredetű gyulladásos megbetegedéseiről, összefoglaló nevükön a hepatitiszekről.
A májgyulladást okozó különféle vírusokat felépítésük, terjedési módjuk, az általuk kiváltott betegség súlyossága és lefolyása alapján csoportosítjuk. A leggyakoribb, Magyarországon is előforduló fajták a hepatitisz A, hepatitisz B, illetve a hepatitisz C vírus. Az általános tünetek gyengeség, levertség, láz, sárgásan elszíneződött bőr, illetve szem, sötét ('sörbarna') vizelet stb. megjelenésekor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni. A diagnózist, vagyis azt, hogy melyik kórokozó okozta a fertőzést, vérmintából, szerológiai vizsgálattal lehet felállítani.
Hepatitisz A vírus (HAV)
Magyarországon ez a hepatitiszvírus okoz leggyakrabban megbetegedést. A vírus a szennyezett vízzel, vagy nem megfelelően megmosott gyümölccsel, zöldséggel terjed. Elsősorban a rossz szociális körülmények között élőket fenyegeti. Gyermekekben gyakran tünetszegényen, vagy nem specifikus fertőzés formájában zajlik le, és emiatt csak ritkán diagnosztizálják. Felnőttekben egy pár hetes általános gyengeséggel, rossz közérzettel, esetleg sárgasággal jár. A beteg 2¬6 hétig fertőz, ebben az időszakban szoros orvosi, néha kórházi felügyelet elengedhetetlen. Ez a vírus nem okoz krónikus májgyulladást, tehát a pár hetes betegség után teljesen meggyógyulhatunk. Aki egyszer átesett a betegségen, egy életre szóló védettséget szerez. A hepatitisz A vírus elleni oltást csak azoknak ajánlatos beadatni, akik olyan országokba utaznak, ahol a higiéniás körülmények nem megfelelőek, pl. Egyiptom, India, Kína vagy más távol-keleti országok
Hepatitisz B vírus (HBV)
Az A vírussal szemben a hepatitisz B vírus csak közvetlenül vérrel, illetve fertőzött testnedvekkel terjed. A betegség lefolyása kezdetben hasonló az A vírus által okozott fertőzéshez, azonban az esetek egy részében a szervezet nem tudja legyőzni a kórokozót, ekkor krónikus májgyulladás alakul ki. Ez az elhúzódó megbetegedés súlyos, maradandó májkárosodást, májzsugort, néha májtumort is okozhat. Előfordulhat az is, hogy egyesek tünetmentesen hordozzák magukban a vírust. Mivel kezelése mind a mai napig nem megoldott, ezért a legjobb megelőzni a fertőzést. Ennek érdekében ma Magyarországon az összes vérkészítményt szigorúan ellenőrzik. A megelőzést szolgálja az is, hogy 14 éves kor alatt mindenki számára kötelezővé tették a hepatitisz B vírus elleni védőoltást, de bárki megkaphatja az oltást, ha háziorvosánál jelentkezik. Magyarország a Nemzetközi Egészségügyi Szervezet (WHO) felmérése szerint a hepatitisz B vírussal alacsonyan fertőzött országok körébe tartozik.
Hepatitisz C vírus (HCV)
Ez a vírus sokban hasonlít a B vírusra. Szintén vérrel és ritkábban testnedvekkel (szexuális úton) terjed, azonban fertőződés esetén lényegesen gyakrabban alakul ki elhúzódó betegség és maradandó májkárosodás, májzsugor. A maradandó májkárosodás az esetek egy részében a máj daganatos elfajulásába is torkolhat. Az, hogy kiben alakulnak ki ezek a súlyos kórképek, nagyban függ a beteg életkorától, immunrendszerének általános állapotától és attól, hogy milyen más májkárosító tényezők állnak fent egyidejűleg, mint például az alkoholfogyasztás. A másik fontos különbség, hogy az orvostudomány máig sem rendelkezik hatékony védőoltással a hepatitisz C vírus ellen. A legjobb védekezési lehetőség a fertőzött vérkészítmények kiszűrése, illetve a szexuális úton terjedő betegségekkel kapcsolatos általános óvintézkedések. Ma már léteznek olyan gyógyszerek, melyekkel a vírusok szervezeten belüli terjedését, az akut fertőzés súlyosságát, és ami a legfontosabb, a máj elhúzódó lefolyású, krónikus gyulladását kezelhetjük. Az egyik ilyen szer az alfa interferon, mellyel bíztató eredményeket értek el a krónikus hepatitisz C fertőzöttek körében. Bármely vírus okozta betegég aktív, kezdeti szakasza alatt a beteg szoros orvosi felügyelete elengedhetetlen. Erre egyrészt a krónikus forma kialakulási esélyének csökkentése, másrészt a fertőzés továbbterjedésének megakadályozása miatt van szükség. A máj igen jó regenerációs képességgel rendelkezik, vagyis egy súlyos gyulladás után is lehetséges, hogy a károsodott részek szerepét a még épen maradt sejtek vegyék át. Ezt elsősorban a megfelelő étrend betartásával, a szervezet méregtelenítő funkcióinak segítésével és a gyulladás leküzdését az immunrendszer aktiválásával érhetjük el. Az alábbiakban ehhez szeretnénk segítséget nyújtani.
Étkezési javaslatok májbetegségek esetén
• Az emésztőrendszer fizikai túlterheltségének elkerülése érdekében arra kell törekedni, hogy egy-egy étkezés során csak kis menynyiséget fogyasszunk, viszont gyakran, naponta ötször-hatszor együnk.
• Igen fontos a túlsúly leküzdése is, az elhízottak törekedjenek az alacsony kalóriaértékű élelmiszerek fogyasztására.
• A magas rosttartalmú élelmiszerek segítik a méreganyagok bélen belüli megkötését és a széklettel való távozásukat, így tehermenetesítik a májat és segítik a gyógyulását. A diéta főleg zöldségekből és főzelékfélékből, illetve gyümölcsökből álljon. A rendszeres zöldség- és gyümölcsfogyasztás azért is fontos, mert így elegendő vitamin, ásványi só, illetve komplex szénhidrát kerül a szervezetbe. Azonban nem minden zöldségféle egyformán jótékony hatású. A durva rostokat tartalmazó fajtákat mellőzzük, mert erős puffadást válthatnak ki. Ilyenek például a káposzta, karalábé, borsó, bab, lencse. Javasolt viszont az articsóka, sárgarépa, cékla, retek, brokkoli és a savanyú káposzta rendszeres fogyasztása. A gabonafélék közül a magas rosttartalmú barna kenyér, rozskenyér, illetve a barna rizs jótékony hatású.
• A májbetegségekben szenvedők számára fontos a májvédő hatású fehérjék fogyasztása. Leghasznosabb a növényi és az állati fehérjék együttes bevitele. Arra kell törekedni, hogy lehetőleg minden étkezés tartalmazzon mind állati (ez nem feltétlen a húst jelenti, inkább a savanyított tejtermékeket kell előnyben részesíteni), mind növényi fehérjeforrást. A tejsavóban, illetve a savanyított tejtermékekben lévő aminosavak alapvető fontosságúak a kiegyensúlyozott értrend felépítésében. Az arginin és methionon nevű májregeneráló aminosavakat ma már kapszulázott formában is meg lehet vásárolni.
• Kerülni kell a zsírban gazdag nyersanyagok felhasználását, mint amilyenek például a zsíros húsok, szalonna, tepertő, zsíros sajtok, mártások és a tejszín. Nem ajánlott a bő zsírban sült, például a rántott ételek fogyasztása sem. Törekedjünk a hidegen sajtolt növényi olajok bevitelére, mert ezek kevésbé terhelik a májat. Együnk több mandulát, tökmagot, gesztenyét, a főzéshez olívaolajat, a salátákra tökmag-, szezám- vagy kukoricacsíra-olajat használjunk.
• A bőséges szénhidrátfogyasztás májbetegségek esetén nem kifejezetten káros, de nem mindegy, hogy miből származik. Sokkal jobb, ha összetett szénhidrátokat fogyasztunk: értékes zöldség- és főzelékféléket, burgonyát, rizst, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret, és nem csokit, süteményeket és fehércukorral édesített ételeket. Mivel ezek hízlalnak is, ezért próbáljuk bevitelüket minimálisra szorítani.
• A főzés során kímélő fűszerezésre van szükség. Kerülni kell az erős hatású ecet, mustár, ketchup, csípős paprika és a bors alkalmazását. Használjunk helyettük zöld fűszereket, mint például a bazsalikom, lestyán és kakukkfű.
Májregeneráló vitaminok
A vitaminok közül elsősorban a C-vitamin és a B12-vitaminpótlás mutatott pozitív eredményeket a máj gyulladásos megbetegedéseiben. Ezt a már említett zöldség- és gyümölcsfogyasztással, illetve különböző természetes alapú étrendi kiegészítőkkel vehetjük magunkhoz. Emellett májbetegségekben kialakulhat A- és K-vitaminhiány is, ennek megelőzése érdekében rendszeresen kell fogyasztani ezeket a vitaminokat tartalmazó nyersanyagokat. A-vitaminban gazdag a tej, a túró, a máj és a tojás. K-vitamint tartalmaz a spenót, sárgarépa, paradicsom, az árpa, a köles, a szója, illetve az állati eredetű táplálékok közül a máj és a tojás.

Mi segíthet még?
• A méregtelenítő funkció segítésére fontos a megfelelő folyadékbevitel is. Készítsünk gyógyteát benedekfű, katángkóró, gyermekláncfű és borsmenta keverékéből. Fogyasszunk naponta 3-4 csészével egy hónapon keresztül. A májregenerálást segítik a máriatövis- articsók-, aloe- és füstiketartalmú készítmények. Kúraszerűen, váltva érdemes őket hosszabb távon át szedni.
• Rendkívül jó a máj tehermentesítésére a kolon-hidroterápia, hiszen kimossa a vastagbélből a toxikus anyagokat, s ezzel csökken a májba áramló vér salak- és méreganyag-tartalma. Az akut gyulladás idején akár 15-20 kezelés is szóba jöhet (2-3 naponta ismételve), majd a későbbiekben (3-6 havonta, évente) 5-10 bélfürdővel érdemes tehermentesíteni a májat.
• A diéta csak megfelelő emésztésrendezés, bélflóra-regenerálás és immunerősítés mellett hozhat tartós eredményt, melyhez szakértő segítsége elengedhetetlen.
• A máj-csi (a májműködés erejének) erősítésére hatékony módszer az akupunktúra. Legjobb immunerősítő és vírusgátló hatású gyógynövények: lapacho, macskakarom, noni, kasvirág. Akut fertőzések idején célszerű nagy adagban és akár kombináltan is használni őket.
• A gyulladáskészség csökkentésében és az immunrendszer erősítésében a hematogén oxidációs terápia hasznos segítséget nyújthat. A vénából levett vért oxigénnel dúsítják, UV- C fénnyel besugározzák és azonnal viszsza is adják. Ennek hatására felgyorsul a májregeneráló és védőenzimek termelése és fokozódik az immunsejtek termelése és aktivitása.
• Időszakonként fontos tehermentesítő és salaktalanító napokat is tartani, hogy minél inkább kitisztuljanak a szervezetből azok az anyagok, melyek a májműködést terhelik. Ehhez azonban feltétlen kérjük ki böjtterápiában jártas szakemberek tanácsát és útmutatását.
Májregeneráló gyógynövények
• Máriatövis: teaként nem gyakran használjuk, mert hatóanyagai nehezen oldhatók ki. A májműködést segítő gyógyszerek fontos alapanyaga. Hatóanyaga, a silymarin segíti az ép májsejtek osztódását, és ezzel a károsodott sejtektől a méregtelenítő feladatot az új sejtek átvehetik.
• Articsóka: a leveleiben megtalálható cynarin a máriatövishez hasonló hatású. Ezt a növényt fogyaszthatjuk nyersen, illetve főzve is.
• Katángkóró: a mezőkön gyakran látott kék virágú növény kórógyökeréből készült tea jó hatású a máj- és epebántalmak kezelésében.
• Benedekfű: Magyarországon termesztik, a svédcsepp alapvető alkotórésze. Azonkívül, hogy a májsejtek működését serkenti, vírusölő hatással is rendelkezik.
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése